Podzimní výlet do Chorvatska. Baraćeve špilje, Plitvická jezera, minová pole, Velebit – Permužicova stezka, Zadar, Paklenica …
Termín: 30. 9. 2005 - 9. 10. 2005
Chorvatsko
Místa:
Baraćeve špilje
Plitvická jezera
pohoří Velebit – Premužićova stezka, Závižan
Jablanac, řeka Zrmanja, Zadar
Malá a Velká Paklenica
Doprava:
autem
Složení:
Já, Verča, Ptáček, Betka
Náklady: 3 750,– Kč/osobu
Tak se to ňák seběhlo, či bylo seběhnuto, že jsme se v pátek 30.9. já, Verča, Ondra a Betka sešli v Delvitě na nákupu stravy, kteroužto jsme hodlali snísti během naší velkolepé výpravy do Chorvatska, jenž byla tímto nákupem započata.
Jakožto dopravní prostředek jsme užili Ondrovo rodičů Fábii – neorodlouženou verzi, takže naskládání všech našich věcí do tohoto prodtředku se povedlo jen díky našim letitým zkušenostem s hrou Tetris.
Okolo devátý večer jsme vyrazili směr Vysočina, Vídeň, Záhřeb. Jen tak mimoděk mě napadlo, co kdyby se na hranicích našlo někde ve věcech omylem zapomenutý hulení, o kterym vůbec nevim. Pak jsem tuto představu zaplašil s tím, že začínam bejt paranoidní. Ovšem jen do chvíle, kdy jsme seděli na kafi u pumpy před rakouskejma hranicema a já si jen tak, čirou náhodou sáhnul do kapsy … a ejhle, kde se vzatu se vzal pytlík hulení. Abych nám náhodou nezkazil výlet dřív než začal, poputoval jsem pytlík do koše.
Zde se také projevila naše mentální kondice, a to když jsme kupovali 10ti denní známku do Rakouska a poprosili jsme prodavače, aby udělal ,jako že ji kupujeme až za čtvrt hodiny (původně jsme chtěli tu čtvrthodinu počkat), protože už bude po dvanáctý a bude nám platit o den dýl, což potřebujem. „Samozřejmě, že vám ji dám až od zítra.“ Pravil prodavač, procvakávaje datum na známce. " Za tu čtvrthodinu na tu dálnici stejně nedojedete." Přihodil si pán stojící za námi. Hmm … no jo … aha … dyť si tu známku vlastně můžeme koupit na kdy chcem.
Z noční cesty stojí za zmínku snad jen vídeňská dálnice zakopaná do tunelů se spoustou sjezdů a nájezdů … Need for speed™ Underground v reálu. A pak to, že Betka furt spala. A taky jsme s Ondrou měnili žárovku – byl to docela rébus. Napoprvé Ondru kousla, ale napodruhé, s konzultací s manuálem jsme uspěli.
V noci bylo pod nulou a ráno bylo nad nulou. Trochu. Když jsme na odpočívadle u Záhřebu (zcela scestně se jmenovalo Plitvice) dávali snídani, bylo už trochu tepleji.
Cestou na Plitvická jezera, jeden z našich hlavních cílů, jsme objevili cedule, byly totiž u cesty, poukazující na 8 Km vzdálené jeskyně. Tedy vyrazili jsme k nim. Cesta nás dovedla do malebného údolíčka, kde z podzemí vyvěrající potůčky rozlévali se po travnatých korytech, tvoře tak ostrůvky a poloostrůvky, jenž propojeny byly dřevěnými můstky. Měli jsme zaplatit za vstup 22€, ale slečna pokladní se nějak zmátla a vrátila Verče 70 Kun coby studentskou slevu. Hurá.
Pak jsme vyrazili směr Plitvická jezera, kde jsme lehce rekognoskovali ULAZ 1 (jakože první vstup) a jali se hledat ubytování. Po zjištění, že za jediný otevřený kemp by jsme vyplázli 40 euro dohro, ubytovali jsme se za tu samou cenu v jednom z bezpočtu penzionků. Cena zahrnovala dva dvoulůžkové pokoje s balkonkem, sprchou a záchodem na pokoji, večerní a ranní kávu a rakije dokud člověk neřekl dost, respektive ani to nestačilo, zkrátka dokud člověk neodešel od stolu… Balkán, jak má bejt.
Ráno jsme vyrazili na Plitvická jezera. Pro vstup jsme zvolili ULAZ 2, svezli se vláčkobusem, nechali trochu poodejít ostatní tůristi, a pak se kochali a kochali, pak jsme se svezli lodí a zase se kochali. Když jsme došli na konec k přes 70m vysokému vodopádu, tak jsme se otočili a šli zpátky, přes jezera a jeskyni na vláčkobus. Vzhledem k tomu, že po nás za celou dobu nikdo nechtěl lístky a že jezera byla přístupná i od jinud, než ze dvou placených ulazů, dala by se prohlídka absolvovat i zadarmo (ale nevim, jak v sezóně).
Opustili jsme dějiště rudého gentlemana Vinetou a vyrazili směr náš hlavní cíl – pohoří Velebit. Zvolili jsme vedlejší silnici přes pohoří Malá Kapela. Stopy války byly znát už hodně dlouho. Většina obydlených domů byly buď novostavby a nebo byly vidět zamaltované díry po kulkách. Pak tu byla spousta těch neobydlených = rozstřílených. Jednou okolo nás projel i konvoj převážející tanky. Chvíli před tím, než ze silnice zmizel asfalt, jsme vjeli do zaminované oblasti. Okolo cesty byly cedule s lebkou upozorňující na miny a zakazující vystupovat mimu cestu. Objevila se i vykolíkovaná pěšinka skrz minové pole, pravděpodobně vyčištěná stezka. Dojeli jsme do obce Krasno a odtud už za tmy po makadamové cestě k chatě Závižan. Je to chata s evropskou meteorologickou stanicí, postele, kuchyňka atd.